https://gateway.aryaktravel.com/api/
گردشگری آریاک 14 مرداد ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
مترو مسکو در کشور روسیه، یکی از معروف‌ترین خطوط مترو در دنیا است. به طوری که بسیاری از گردشگران از متروی شهر مسکو به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر نام می‌برند. برای آشنایی با جذاب ترین مترو دنیا این مطلب را مطالعه کنید.

شاید در نگاه اول برای شما تعجب‌ برانگیز باشد که به یک خط مترو به چشم جاذبه گردشگری نگاه کنید؛ اما کافیست نگاهی کوتاه به مترو مسکو داشته باشید. سیستم مترو مسکو را می‌توان قلب تپنده این شهر دانست؛ زیرا نه تنها اوج شلوغی شهر جمعیت زیادی را جابه‌جا می‌کند، بلکه یک بنای تاریخی بسیار جذاب است که تاریخ روسیه را یادآور می‌شود. اگر دوست دارید راجع به این خط مترو جذاب بیشتر بدانید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مترو مسکو؛ شلوغ‌‌‌ ترین و جذاب ‌‌‌ترین مترو دنیا

قبل از آن که درباره زیبایی‌های مترو مسکو در روسیه صحبت کنیم، بد نیست نگاهی به میزان استفاده از خطوط مترو در این شهر بیندازید. مطابق آنچه در آمار رسمی اعلام شده، در هفته تقریبا 9 میلیون نفر از ایستگاه‌های مختلف مترو مسکو استفاده می‌کنند. این متروی شلوغ، از 212 ایستگاه و 14 خط مترو تشکیل شده است. مترو روزانه تقریبا 360 کیلومتر مسیر را در شهر طی می‌کند. جالب است بدانید از میان 212 ایستگاه، تقریبا 44 مورد مربوط به اماکن و مراکز تاریخی هستند؛ اما چرا و چگونه این ایستگاه‌ها به طور مستقیم به اماکن تاریخی مسکو مربوط می‌شوند؟

مترو مسکو روسیه

تصویری از یکی از ایستگاه‌های مترو مسکو

آغاز ساخت و ساز مترو مسکو در دوران استالین

شروع ساخت مترو روسیه مسکو به سال 1931 باز می‌گردد. چند سال بعد یعنی در سال 1935 برای اولین بار ایستگاه این مترو برای عموم مردم افتتاح شد. در سال‌های آغازین، این مترو از سوکولنیکی به سمت مرکز شهر می‌رفت. ایستگاه‌ های مترو مسکو در ابتدا شامل ده خط بودند و مترو مسیر تقریبی 80 کیلومتر را طی می‌کرد. ساخت مترو صرفا با تلاش کارگران روسی انجام شد؛ اما مهندسان طراح این پروژه در واقع مهندسان طراح مترو لندن بودند. به همین دلیل با نگاهی به معماری داخلی مترو می‌توانید به اوج ظرافت و دقت در این بنا پی‌ ببرید.

جنگ جهانی دوم و تاثیر آن بر خط مترو مسکو

جنگ جهانی دوم یکی از ویرانگرترین واقعه‌ها در روسیه بود. ساخت و ساز مترو نیز از اثرات این جنگ بی‌نصیب نماند و تاخیرهای متعددی در ساخت آن به وجود آمد. مهندسان طراح این پروژه به دلیل برخی مشکلات جایگزین شدند و به همین دلیل ادامه پروژه و ساخت ایستگاه‌ها با تاخیر طولانی مدتی مواجه بود. این داستان تا جایی ادامه داشت که برخی از ایستگاه‌های مترو برای مدتی هیچ گونه سرویسی ارائه نمی‌دادند. برخی از ایستگاه‌ها نیز برای حفظ جان افراد به عنوان پناهگاه هوایی استفاده می‌شدند. همه این اتفاقات دست‌به‌دست هم دادند تا تاثیر قابل توجه جنگ جهانی دوم روی خط مترو مسکو مشهود باشد.

ادامه ساخت و ساز مترو پس از اتمام جنگ جهانی

بعد از اتمام جنگ جهانی، ساخت و ساز مترو از سر گرفته شد و یکی از مشهورترین خطوط مترو به نام خط حلقه مترو مسکو ساخته شد. این خط یکی از جالب‌‌‌ترین خطوط مترو مسکو است که به طرز عجیبی تغییر بین خطوط مختلف را ساده کرده است. اگر به نقشه مترو روسیه نگاه کنید، متوجه خواهید شد که خط حلقه در تمامی نقشه‌ها به رنگ قهوه‌‌ای نشان داده می‌شود.

یک شایعه جالب راجع‌به خط حلقه این است که برخی اعتقاد دارند در طراحی اصلی خطوط مترو هیچوقت خط حلقه لحاظ نشده بوده است. در واقع وجود این خط حلقه مربوط به لیوان قهوه استالین بود که آن را به شکل اتفاقی روی نقشه طراحی قرار داده است. بدین ترتیب خط حلقه لیوان روی نقشه افتاده و زیردستان وی به دلیل ترس از استالین جرات سوال یا تغییر آن را نداشتند. بدین ترتیب آن خط حلقه به شکلی واقعی در مترو طراحی و ساخته شد. به دلیل وجود جنگ سرد، بودجه کافی برای ساخت مترو وجود نداشت به همین دلیل اگر به ظاهر مترو دقت کنید، ایستگاه‌هایی که در این بازه زمانی ساخته شده‌اند ظاهری ساده‌تر و با تجملات کمتر نسبت به ایستگاه‌های قبلی در مرکز شهر دارند. اگر به مسکو سفر کردید، بازدید از کلیسای سنت باسیل را از دست ندهید. ما در وبسایت آریاک، مطلبی در مورد کلیسای سنت باسیل نوشته‌ایم که خواندنش را به شما توصیه می‌کنیم.

مترو مسکو در دنیای امروز

از مترو مسکو تصاویر متعددی وجود دارد که هر کدام جذابیت بسیار زیادی دارند. امروزه این مترو مانند قبل در حال توسعه بوده و هر ساله ایستگاه‌های بسیار زیبایی به آن اضافه می‌شوند. جالب است بدانید مترو مسکو به عنوان یک عنصر فرهنگی در روسیه شناخته می‌شود. برای مثال اگر به رمان‌های پس از آخرالزمان دمیتری گلوکوفسکی نگاهی داشته باشید، متوجه خواهید شد که داستان تمام آن‌ها در این مترو اتفاق افتاده است.

مترو مسکو در روسیه

عکسی از معماری داخلی مترو مسکو در روسیه

آشنایی با ایستگاه‌های زیبای مترو مسکو

اگر به نقشه مترو مسکو نگاه کنید، با پیچ و خم‌های بسیار زیبایی روبرو خواهید شد که به معنی واقعی کلمه انگار به قلب مسکو خیره شده‌اید. اگر می‌خواهید از تاریخ این شهر بیشتر بدانید باید از ایستگاه مترو مسکو شروع به شناخت آن کنید. مترو مسکو نقشه وسیعی داشته و در این نقشه، ایستگاه‌های متعددی وجود دارند. در ادامه راجع‌به زیباترین ایستگاه ‌های مترو مسکو صحبت خواهیم کرد تا برای بازدید از این شهر کار آسان‌تری پیش رو داشته باشید.

ایستگاه پارک کولتری

یکی از زیباترین ایستگاه‌های مترو که در سال 1935 ساخته شد، ایستگاه پارک کولتری است. این ایستگاه هنر دست یک معمار روسی به نام جورجی کروتیکوف است. اگر به نقشه شهر دقت کنید، این ایستگاه را دقیقا در میدان کریمسکایا خواهید یافت. در ابتدا قرار بود نام این ایستگاه کریمسکایا باشد؛ اما بعد‌ها تحت عنوان Park Kultury imeni Gorkogo  مشهور شد. کمی قبل از بازی‌های المپیک 1980 نام این ایستگاه مجددا تغییر کرد و به ایستگاه پارک کولتری خلاصه شد. در داخل ایستگاه می‌توانید دو ردیف ستون که از سنگ مرمر حکاکی شده تشکیل شده‌اند را ببینید. در این ایستگاه اغلب جوانان به فعالیت‌هایی نظیر رقص، اسکیت، تنیس و آیرودلینگ مشغول هستند. در واقع می‌توان گفت ایستگاه پارک کولتری پاتوقی برای اهالی همان محل است.

ایستگاه میدان انقلاب

این ایستگاه در زبان روسی به نام (Ploshchad Revolyutsii)  شناخته می‌شود، در سال 1938 ساخته شد. اگر به فضای درونی آن نگاه بیندازید گویی به یک گالری مجسمه برنزی از شخصیت‌های مهم و انقلابی روسیه پا گذاشته‌اید. زیرا در آن می‌توانید 80 مجسمه برنزی از افراد مشهور انقلابی روسیه را مشاهده کنید. یک شایعه جالب راجع به این مجسمه‌های برنزی آن است که برخی معتقدند با لمس هر کدام از آن‌ها نوع خاصی معجزه در زندگی برای شما رخ می‌دهد. هر کدام از این مجسمه‌ها یک شخصیت حقیقی در روسیه بودند که داستان بسیار جالبی در دوران خود داشتند.

ایستگاه آرباتسکایا

بعد از ایستگاه Sparrow Hills، دومین ایستگاه بزرگ مسکو ایستگاه آربات یا Arbatskaya است. این ایستگاه طول تقریبی 220 متر دارد و ساخت آن در سال 1935 تمام شد. معماری این ایستگاه همراه با دسته گل‌های سرامیکی، لوسترهای برنزی نفیس، سقف قوسی و کف پوش‌های مرمری مزین شده است. طراحی هنرمندانه‌‌ای که در این فضا به کار گرفته شده، آرباتسکایا را بسیار چشم‌نواز و زیبا جلوه می‌دهد.

ایستگاه آریانسکایا مترو مسکو

تصویری از ایستگاه آریانسکایا مترو مسکو 

ایستگاه کیفسکا

این ایستگاه جزو ده ایستگاه برتر دنیا است و از نظر وسعت هم جزو بزرگترین ایستگاه‌ها دسته‌بندی می‌شود. نیکیتا خروشچف موسس کیفسکا بود و این ایستگاه را در سال 1954 و به مناسبت تجلیل از سیصدمین سالگرد وحدت بین اوکران و روسیه بنا کرد. در این ایستگاه می‌توانید انواع لوسترهای زیبا، تزئینات بی‌نظیر، موزائیک‌هایی با طراحی‌های خارق‌العاده و گل‌های طلایی زیبا و خاصی را مشاهده کنید.

ایستگاه مایاکوفسکا

این ایستگاه قدمت بسیار زیادی در میان سایر ایستگاه‌های مترو در مسکو دارد. در سال 1938 برای اولین بار ایستگاه مایاکوفسکا مورد بهره‌برداری قرار گرفت. مایاکوفسکا در سال 1939 و در نمایشگاه جهانی در نیویورک توانست برنده جایزه بزرگ شود. این ایستگاه در واقع یکی از اصلی‌‌‌ترین پناهگاه‌ها در شهر مسکو به حساب می‌آید. جالب است بدانید در سال 1941 استالین در این ایستگاه در جلسه کنفرانس نمایندگان مسکو سخنرانی کرد. در میان سایر ایستگاه‌های مترو در مسکو روسیه، مایاکوفسکا هنوز هم اهمیت بسیار زیادی دارد و به مناسبت جشن‌های ملی تزئینات و تغییرات زیادی را به خود می‌بیند.

یکی از جذاب‌‌‌ترین بخش‌های ایستگاه مایاکوفسکا، مجموعه موزائیکی است که با نام «آسمان شوروی» مشهور شده است. در این نمایشگاه می‌توانید 34 قطعه موزائیک مختلف را مشاهده کنید که همگی با موضوع سیستم هوانوردی روس‌ها طراحی شده‌اند. موسس این نمایشگاه الکساندر داینکا است.

ایستگاه مایاکوفسکا مترو مسکو

تصویری از ایستگاه مایاکوفسکا مترو مسکو

ایستگاه الکتروزودسکایا

افتتاح ایستگاه الکتروزودسکایا به زمان جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. نام انتخابی آن هم اشاره مستقیمی به کارخانه‌های لامپی دارد که در مجاورت این ایستگاه وجود دارند. البته به بیان بهتر می‌توان گفت نام الکتروزودستکایا استعاره‌‌ای از مجموع 318 لامپی است که در داخل ایستگاه و به شکل کاملا هنرمندانه چیده شده‌اند. دیواره‌های ایستگاه هم زیبایی خاصی داشته و سراسر پوشیده از سنگ‌های مرمر هستند. اگر با دقت بیشتری به دیواره‌های ایستگاه الکتروزودسکایا نگاه کنید، متوجه خواهید شد که لایه‌هایی از ناتیلوس و لایه‌هایی از آمونیت که همگی مربوط به دوران ژوراسیک هستند در دیوار دیده می‌شوند.

ایستگاه نووسلوبودسکایا

یکی از حیرات‌انگیز‌‌‌ترین ایستگاه‌های مترو مسکو است که بازدید از آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این ایستگاه می‌توانید 32 تابلو شیشه‌‌ای بسیار زیبا با طرح‌ها و رنگ‌های منحصر به فرد را مشاهده کنید. گفته می‌شود یکی از تابلوهای شیشه‌‌ای که در این ایستگاه وجود دارد از کلیسای جامع شهر ریگا به مترو آورده شده است.

این ایستگاه توسط معماری به نام الکسی دوشکین در سال 1952 ساخته شد. 32 پنل شیشه‌‌ای در این ایستگاه مترو وجود دارند که هر کدام در یک قاب برنجی محصور شده‌اند. گفته می‌شود در زمان‌های گذشته در یک قسمت از دیوار پرتره‌‌ای زیبا از استالین بوده که روی موزاییک با کنده کاری طراحی شده بود؛ اما امروزه این پرتره بعد از آن که استالین به شخصیتی منفور در روسیه تبدیل شد، به تصویر زیبایی از کبوترهای در حال پرواز تغییر شکل داد.

ایستگاه تیترالنایا

نام ایستگاه تیترالنایا در واقع به دلیل نزدیکی آن به سالن تئاتر، انتخاب شده است. این ایستگاه در سال 1938 در حالی ساخته شد که پروژه مترو مسکو در مرحله دوم قرار داشت و سعی شده تا با به کارگیری المان‌های مختلف در آن، به هنر و فرهنگ شهر ادای احترام شود. سنگ‌های مرمر باقی مانده از کلیسای مخروبه مسیح منجی و تابلوهای زیبایی که در این ایستگاه دیده می‌شوند همگی ارزش بارها و بارها دیدن دارند. در بخش مرکزی ایستگاه هم ستون‌های سفالی و لوسترهای کریستالی زیبایی خودنمایی می‌کنند که همگی توسط کارکنان لنینگرادی به وجود آمده‌اند.

ایستگاه کومسومولسکایا

ایستگاه کومسومولسکایا در مرحله دوم پروژه ساخت مترو و در سال 1925 به بهره‌برداری رسید و بیشتر به یک سالن بسیار بزرگ شباهت دارد. برای یادبود نوسکی و دانسکی و تعداد زیادی از رهبران نظامی بزرگ روسیه روی موزاییک‌ها، بر روی دیوار و سقف این ایستگاه نقوش زیبایی طراحی شده است.

ایستگاه کومسومولسکایا مترو مسکو

تصویری از ایستگاه کومسومولسکایا مترو مسکو 

ایستگاه نووکوزنتسکایا

ایستگاه نووکوزنتسکایا به طور ویژه برای یادبود افراد مبارز اتحادیه جماهیر شوروی ساخته شده است. موزاییک‌های سقفی این ایستگاه به شکل هشت ضلعی بوده و تصاویری با نقوش برجسته از سربازان ارتش سرخ را به نمایش گذاشته است. نیمکت‌های مرمری که در این ایستگاه وجود دارند هم یادآور کلیسای جامع مسیح منجی هستند. همه این المان‌ها در کنار چراغ‌های اصلی کف، زیبایی این ایستگاه مترو مسکو را تکمیل کرده‌اند.

عمق مترو مسکو چقدر است؟

برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که عمیق‌‌‌ترین ایستگاه این نمایشگاه هنر زیرزمینی کدام بوده و عمق آن چقدر است؟ ایستگاه مترو پارک پوبدی تقریبا 73 متر زیر زمین بنا شده و یکی از طولانی‌‌‌ترین پله برقی‌های دنیا را دارد. طول پله برقی این ایستگاه تقریبا 126 متر بوده و ایستگاه پارک پوبدی به عنوان عمیق ‌‌‌ترین ایستگاه مترو مسکو شناخته می‌شود. ایستگاه پچاتنیکی هم کم عمق‌‌‌ترین ایستگاه مترو مسکو بوده و تنها 5 متر عمق دارد.

داستان متروی 2 مسکو چیست؟

خط 2 مترو مسکو یکی از مرموزترین خطوط مترو در این کشور است. در‌واقع این خط مترو یک خط کاملا محرمانه است که هنوز وجود یا عدم وجود آن به طور قطع مشخص نیست. برخی ادعا دارند که خط دو مترو مسکو در واقع به شکل موازی با متروی عمومی طراحی شده است. عمق این مترو نیز حدودا 50 تا 200 متر ارزیابی می‌شود. ادعا شده که این خط مترو از دفتر مرکز امنیت ملی روسیه، کاخ کرملین، شهر زیر زمینیRamenki  و فرودگاه دولتی Vnukovo-2، می‌گذرد. با وجود این اطلاعات آژانس امنیت ملی روسیه هرگز صحبتی مبنی بر وجود یا عدم وجود این خط مترو مسکو ارائه نکرده است.

مترو مسکو؛ جاذبه گردشگری

اگر به دنبال آشنایی بیشتر با شهر مسکو همراه با گشت و گذاری ارزان و ایمن هستید، حتما از ایستگاه‌های مختلف مترو مسکو دیدن کنید. البته برای بسیاری از گردشگران گشت و گذار در این ایستگاه‌ها کمی دلهره‌آور است. زیرا مترو مسکو هم بسیار بزرگ و هم بسیار شلوغ است. علاوه بر این تمامی تابلو‌ها و نوشته‌ها به زبان روسی هستند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم یا نقشه مترو مسکو به فارسی را به همراه داشته باشید و یا از تورهای متروگردی که برای گردشگران وجود دارد استفاده کنید. در این مطلب سعی کردیم گذری بر زیباترین ایستگاه‌های مترو مسکو داشته باشیم و هر کدام را با جزئیات معرفی کنیم. اگر به دنبال تور ارزان قیمت برای سفر به روسیه هستید، آریاک سفر یک گزینه عالی برای خرید تور روسیه به شمار می‌رود.

سوالات متداول

1. قدیمی ‌ترین ایستگاه مترو مسکو کدام است؟

ایستگاه مترو مایاکوفسکا تقریبا اولین ایستگاه مترویی است که در مسکو افتتاح شد. قدمت آن به سال 1938 می‌رسد.

2. عمیق ترین ایستگاه مترو مسکو در روسیه کدام ایستگاه است؟

ایستگاه مترو پارک پوبدی تقریبا 73 عمق دارد و به همین علت، به عنوان عمیق‌ترین ایستگاه مترو در شهر مسکو به شمار می‌رود.

مقالات مرتبط

بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

خرید آنلاین بلیط پرواز های داخلی و خارجی

رزرو آنلاین هتل ها

رزرو و دسترسی به اطلاعات کامل هتل های خارجی و داخلی

رزرو آنلاین تورهای مسافرتی

خرید انواع تور به مقاصد خارجی و داخلی

6LeGHqAdAAAAAGMcJx9a0GEt6VYJLCwBDG-kLkpk