https://gateway.aryaktravel.com/api/

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

گردشگری آریاک سفر 21 خرداد ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روسیه است. در این مطلب کلیسای ناجی خون ریخته شده یا کلیسا ناجی در خون را بررسی می کنیم.

روسیه همیشه کشوری پر از رمز و راز و شگفتی بود. مکان‌های دیدنی آن تاریخی غنی و پر از ماجراجویی دارند. کلیسای ناجی در خون سازه‌ای عظیم، گران قیمت و با داستانی غم‌انگیز است. تراژدی پشت آن تا سال‌ها در روسیه تزاری مورد صحبت اشراف روس بود. کلیسایی که ادای احترامی به الکساندر دوم و مرگ غم‌انگیز او بود. این کلیسا شگفت انگیز اکنون یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کل روسیه و به خصوص سنت پترزبورگ تبدیل شد. اگر زمانی گذرتان به کشور روسیه افتاد، بد نیست سری به این کلیسا بزنید و کمی به شگفتی خود کلیسا و هنر و ذوق معماری آن را ببینید. در این مطلب قرار است بیشتر شما را با کلیسا ناجی خون ریخته شده یا کلیسا ناجی در خون بیشتر آشنا کنیم.

نمایی از کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

نمایی از کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

کلیسا ناجی در خون در یک نگاه

کلیسا ناجی در خون یا کلیسا ناجی خون ریخته شده، شگفت‌انگیز‌ترین معماری است که ممکن است در تمام زندگی خود آن را ببینید. 9 گنبد با موزاییک‌ها و جواهرات گران قیمت تزئین شده و جذاب‌ترین رنگ‌های جهان برای ساخت آن‌ها استفاده شده است. شما می توانید در تور روسیه از این کلیسای جذاب، دیدن کنید.

کل بخش بیرونی کلیسا پر از نقاشی‌های جذابی است که معماران و نقاشان معروف آن زمان آن را طراحی کرده‌اند. سراسر کاشی‌ها نقاشی شده و رنگارنگ در تضاد آشکاری با معماری سخت‌گیرانه سنت پترزبورگ هستند.

البته معماری فضای بیرونی در مقایسه با چیزی که در داخل می‌بینید، بسیار ساده‌تر بنظر می‌رسد. معماری شگفت‌انگیزی که در نوع خود کم‌نظیر است. مشخصه مهم این کلیسا، کاشی‌های رنگی، نقاشی‌هایی است که تماما با کاشی درست شده‌اند و محلی که الکساندر دوم در آن ترور شد و خون روی موزاییک‌های زمین است.

برخلاف تاریخچه خونین کلیسا، ظاهر آن کاملا رنگارنگ و زیبا است. هر طرف آن را که نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر بزرگ و رنگارنگ و گران قیمت است. فقط در سقف آن 400 متر موزاییک رنگی به کار رفته و گنبدهای آن را موزاییک‌های رنگی و روکش طلا تزئین کرده‌اند. بخش‌های داخلی را با سنگ‌های گران قیمت، مرمرهای صورتی، جواهرات و طلا زیباکرده‌اند و ماربل مشکلی و اونیکس‌ها و گچ‌بری‌ها هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. تنها سقف و دیوارها نیستند که تزئینات خیره‌کننده دارند، بلکه کف کلیسای جامع هم از مرمر رنگی جنوا درست شده و تمامی درها هم از جنس برنز با روکش طلا طراحی شده‌اند.

تمام تمرکز این کلیسا روی مقدس نشان دادن، رنگارنگ بودن و گران قیمت بودن است. ساخت این کلیسا در زمان خود 4.5 میلیون روبل هزینه داشت. کلیسا سرجمع 7500 متر مساحت دارد و سنگ‌های نیمه قیمتی، جاسپر، کریستال‌های سنگی و توپاز به طرز مجللی آن را از داخل و خارج مزین کرده‌اند.

تمامی نقاشی‌هایی که در بخش داخلی می‌بینید، همگی با موزاییک طراحی شده‌اند. تمامی آن‌ها صحنه‌هایی از انجیل هستند و روایت کننده داستان‌هایی هستند که زمانی در انجیل درموردشان صحبت شده است.

برجسته‌ترین نقاشی‌هایی که در آنجا وجود دارند، مربوط به صحنه‌های به صلیب کشیدن حضرت عیسی مسیح (ع) است. در کنار آن 20 تخته سنگ گرانیتی حکاکی شده هم در آن وجود دارد که در مورد رویدادهای مهم حکومت الکساندر دوم و اصلاحات آن مانند لغو رعیت داری، برده‌داری و پیروزی روسیه بر ترکیه است.

نمایی از داخل کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

نمایی از داخل کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ

تاریخچه ساخت کلیسای ناجی در خون

در 1 مارس سال 1881، الکساندر دوم، امپراتور روسیه، برای بازدید به شهر سنت پترزبورگ سفر کرد. این پادشاه در بین مردم زیاد محبوب نبود و مردم عادی میلی به ادامه زندگی او نداشتند.

در همان روز ورود او به شهر، یک بمب توسط  ایگناتیوس گرینویتسکی در آنجا منفجر شد که عضو گروه اراده مردم بود. آن زمان این گروه مخالف تصمیماتی مثل لغو برده‌داری در روسیه توسط الکساندر دوم بودند. این بمب بشدت امپراتور را زخمی و چند روز بعد او را به کام مرگ کشاند.

پسرش الکساندر سوم که به پادشاهی رسید، در جایی که پدرش ترور شد، دستور ساخت کلیسا ناجی در خون را صادر کرد. کار ساخت و ساز آن نیز 6 اکتبر 1883 روی خاکریز کانال اکاترینینسکی که حالا آن را با نام کانال گریبایدوف می‌شناسند، آغاز و سال 1907 هم کار پایان یافت. این کلیسا یکسال بعد تقدیس و آماده استفاده شد.

کلیسای جامع به یادبود امپراتور تبدیل شد و نمادی از توبه مردم روسیه در قتل او بود. سرمایه ساخت آن توسط خانواده سلطنتی و چندین اشراف‌زاده سلطنتی تامین شد.

اما در کنار آن مردم زیادی از جمله مردم کشورهای اسلاو هم برای ساخت آن هزینه پرداخت کردند و اعانه جمع کردند. کاشی‌های رنگی در سراسر اطراف نمای بیرونی کلیسا دیده می‌شود که نمادی از کشورهای کمک کننده است.

معماری ساختمان‌ها و کلیساهایی که در سنت پترزبورگ دیده می‌شوند، دارای معماری سنگین و اغلب بی‌احساس هستند و هرچند که باشکوه‌اند، اما هنوز کمی خشک و خشن دیده می‌شوند.

سبک معماری کلیسای جامع متفاوت است. معماری بر اساس الگوهای سازه‌ای مسکو و یاروسلاول در نیمه اول قرن هفدهم است و شباهت زیادی به کلیسای سنت باستیل در مسکو دارد.

معماران برجسته این کلیسا، معمار آلفرد پارلند و ارشماندریت ایگناتیوس (مالیشف)، از بهترین معماران دوره خود بودند. این کلیسا بزرگترین کلیسای ارتدکس در سراسر جهان شناسایی شده و بخش‌های مختلف آن بقدری زیبا کنار هم قرار گرفته‌اند که نامتقارن بودن آن خود یک نوع جاذبه گردشگری جداگانه برای کلیسا و شهر است.

در دهه 1930 زمانی که بلشویک‌ها به مکان‌های مذهبی حمله کردند و کلیساهای زیادی در سراسر کشور را ویران کردند، کلیسای ناجی خون ریخته شده را بستند. 30 سال کلیسا بسته و بازسازی شد و در نهایت در سال 1997 نه به عنوان یک مکان مذهبی بلکه به عنوان یک جای دیدنی با تمام شکوه و عظمت قبلی خود بازگشایی شد.

معماری داخل کلیسای ناجی در خون

ویژگی‌های معماری کلیسای ناجی خون ریخته شده

ویژگی‌های معماری کلیسا ناجی در خون آنقدر زیاد است که هرچه درموردش صحبت کنم، کمتر می‌توانم نشان دهم که این کلیسا چقدر ریزه کاری دارد و تا چه حد باشکوه ساخته شده است. اما می‌توانم کمی در مورد ظاهر آن با شما صحبت کنم تا متوجه شوید چرا تا این حد مردم سراسر جهان را مجذوب خود کرده است.

_ شکل ظاهری

کلیسای ناجی خون ریخته شده شکل نامتقارن دارد و در امتداد شرق به غرب کشیده شده است. 3 محراب نیم‌دایره‌ای با گنبدهای مسی طلاکاری شده و در مجاورت ضلع شرقی قرار دارند.

جذاب‌ترین بخش و قابل توجه‌ترین چیز در شکل ظاهری کلیسا، مربوط به نقاشی‌ها و رنگارنگ بودن کلیسا است. دکور سفید در پس زمینه آجر قرمز و قهوه‌ای مانند توری پیچیده شده است و کاملا افسانه‌ای و خیال‌انگیز بنظر می‌رسد.

اگرچه این کلیسا یک رویداد غم‌انگیز را در تاریخ روسیه جاودانه کرد، اما کاملا رنگی است با ظرافت با کاشی‌های آبی، زرد، سفید و سبز و همچنین توری‌های طلاکاری شده، به آن رنگ و لعاب داده‌اند. انگار معمار فکر کرده بود هرچه بیشتر به آن رنگ بخشد، بیشتر در خاطر مردم می‌ماند اینجا بود که تزار روسیه الکساندر دوم کشته شد.

_ گنبدها

9 گنبد نامتقارن جذاب‌ترین بخش این کلیسا هستند. در تزئین گنبدها معمار پارلند از نقوش و تزئینات کلیساهای روسی قرن هفدم استفاده کرده است. این کار تصمیمی جسورانه و غیر عادب بود. او 1000 متر کاشی لعاب‌دار را در سقف به‌کار برده است.

_ موزاییک‌ها

شرکت‌های زیادی از جمله معروف‌ترین شرکت‌های موزاییک سازی اروپا در مسابقه‌ ساخت بهترین موزاییک برای کلیسای ناجی در خون مسابقه دادند و کارگاه خصوصی موزاییک الکساندر و ولادیمیر فرولوف برنده شد.

موزاییک‌های طراحی شده او کمترین هزینه ساخت و بهترین دوام در هوای سرد روسیه را داشتند. بهترین هنرمندان از جمله نستروف، واسنتسف، ریابوشکین و 30 نفر دیگر روی نقاشی این کاشی‌ها کار کردند

موزاییک‌های جیمز مقدس، وتیمیوس و یوستاتیوس بر اساس نسخه اصلی اثر اف.افاناسیف روی کوکوشنیک بسیار باشکوه طراحی شده‌اند.

_ نمای غربی کلیسا

نمای غربی کلیسای جامع رو به کانال گریبایدوف است. در این سمت، برج ناقوس با بدنه اصلی کلیسا همجوار است و تاکید اصلی روی طراحی صلیب آبی ساخته شده است. این تصویر، تمثیلی از شاه شهید (الکساندر دوم) است.

در این نقاشی، چهره مسیح درمانده است، چشمانش پایین آمده و رنج روی چهره اوست. طیف رنگ کاشی‌ها خاکستری تیره، زیتونی و زرد پر رنگ است.

در فرورفتگی های مربعی برج ناقوس در سه طرف پایه، 134 نشان موزاییکی از تمام استان ها و مناطق امپراتوری روسیه و برخی از شهرستان‌ها وجود دارد که نشان دهنده غم و اندوه همه مردم و این واقعیت است که این ساختمان توسط همه ساخته شده است. روسیه نمادهای موزاییک با توجه به طرح های هنرمند پیوتر چرکاسوف ایجاد شده است.


_ نمای شمالی و شرقی

باغ میخائیلوفسکی، نمایی است که در شمال و شرق کلیسای ناجی در خون می‌توانید ببینید. ورودی اصلی در بخش شمالی قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین نقاشی‌ها یعنی رستاخیر مسیح اثر میخائیل نستروف را هم در این بخش‌ می‌‌بینید. در قسمت شرقی می‌توانید طرح ناجی برکت را هم ببینید.

حصار با طرح‌های گل و ساقه به طول 250 متر در این بخش ادامه دارند و یکی از زیباترین حصارهای سنت پترزبورگ است.

نمای جنوبی

در کنار خیابان نوسکی، نمای جنوبی ناجی بر خون ریخته شده است. در کوکوشنیک او به وضوح می توانید ترکیب موزاییکی "مسیح در شکوه" را که توسط هنرمند نیکولای کوشلو ایجاد شده است مشاهده کنید. این موزاییک باشکوه‌ترین نگاره روی کاشی‌ها است.

قسمت مرکزی نماهای جنوبی و شمالی برج ناقوس را صحنه‌هایی از تجلیل عیسی اشغال کرده است. در ضلع جنوبی، احاطه شده توسط نشان های اسلحه، موزاییکی با عنوان "مادر خدا با فرزند ابدی و مقدسین آینده یواخیم و آنا" وجود دارد که بر اساس اصل توسط هنرمند NA Bruni ساخته شده است.

کلیسای ناجی خون ریخته شده سنت پترزبورگ

کلیسای ناجی خون ریخته شده سنت پترزبورگ

بهترین زمان سال برای بازدید از کلیسای ناجی خون ریخته شده

روسیه کشوری با آب و هوای سرد است و اصولا زمستان‌های سخت و طولانی دارد. کمتر کسی زمستان را برای سفر به این کشور انتخاب می‌کند.

تابستان‌ها بهترین زمان برای بازدید از کلیسا هستند و از 1 می تا 30 سپتامبر، از ساعت 6 عصر تا 10 و نیم شب، مردم برای گشت و گذار به این کلیسا می‌آیند. این زمان به شب‌های سفید روسیه معروف است و مردم سری به اینجا می‌زنند.

کلیسا می‌تواند 1600 نفر در هر بازدید را در خود جای دهد. بنابراین در هر زمان از سال که برای بازدید آن اقدام کنید، فضای کافی برای گشت و گذار خواهی داشت.

قیمت بلیط برای مسافران خارجی 400 روبل و برای کودکان زیر 7 سال هم رایگان است. همه روزه جز چهارشنبه‌ها که روز تعطیل است، می‌توانید از این کلیسا دیدن کنید.

حرف پایانی

روسیه همیشه کشوری پر از شگفتی و زیبایی بوده است. از کلیساها و سازه‌های باستانی گرفته تا شب‌های سفید آن، هرطرفش را که نگاه کنید، جز تاریخ غنی آن چیزی نمی‌بینید. روزگاری شاید گذرتان به این کشور یخی و سرد افتاد؛ کلیسا ناجی در خون را فراموش نکنید. در این مطلب سعی کردم شما را تا حد زیادی با شگفتی‌های آن آشنا کنم. از فلسفه غم‌انگیز معماری آن تا اتفاقاتی که دیوارهای کلیسا شاهد آن بوده‌اند. حالا جهان دور کلیسا در صلح است. خبری از سربازهای آلمانی، مرگ و خون نیست. امیدواریم که از خواندن این مطلب در وبسایت آژانس هواپیمایی آریاک سفر لذت برده باشید و برایتان مفید بوده باشد.

مقالات مرتبط

بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

خرید آنلاین بلیط پرواز های داخلی و خارجی

رزرو آنلاین هتل ها

رزرو و دسترسی به اطلاعات کامل هتل های خارجی و داخلی

رزرو آنلاین تورهای مسافرتی

خرید انواع تور به مقاصد خارجی و داخلی

6LeGHqAdAAAAAGMcJx9a0GEt6VYJLCwBDG-kLkpk